Korsan Taksi Caiz midir?

Korsan Taksi Caiz midir?

Korsan taksi kullanmadan önce aklımıza ilk gelen sorulardan biri korsan taksinin dinimiz açısından nasıl karşılandığıdır. Bu konu biraz tartışmalı fakat olaya mantık çerçevesinden bakarsak taksi plakası sahiplerin bir lobi oluşturarak taksi plakalarının değerini milyonlarca liraya çıkarıp, insanları korsan taksi kullanmaya mecbur bırakmaları da doğru değildir. Sizler için aşağıya bu konuda verilen fetvaları derledik, kaynakları mümkün olduğunca güvenilir yerlerden bulmaya çalıştık.

Fırsat eşitliği ilkesi çiğnendiği için bana göre uygulama temelden yanlıştır. İstanbulda bir taksi plakası 2 milyon lira. Bir kişi birden fazla plaka satın alamamalı ve bu alan yatırım alanı olmaktan çıkarılmalıdır. Ortada açık bir zulüm vardır. Bu sebeple İstanbulda korsan taksicilik yapmak yasal görülmeyebilir ama ben caiz olmadığını ve kazancının haram olduğunu söyleyemem. Çünkü her yasal olmayanın haram olduğu söylenemez.

https://www.fetvaiste.com/

Korsan taksiye binmeyi tavsiye etmiyoruz. Ancak korsan taksiye binen ve parasını ödeyen kimse haram işlemiş olmaz.

https://sorularlaislamiyet.com/

Mer’i hukukun özellikle insanîliği tartışılmayan bölümlerinde muhalif olmamak daha elverişli bir tutumdur. Ama mesela bayan için mahremiyet farkı getirecek tercihler gibi nedenlerle kendimizi serbest de hissedebiliriz. Aklı ve vicdanı iyi değerlendirmek gerekir.

https://fetvameclisi.com/

Nureddin Yıldız

Leave a Reply

Your email address will not be published.